15.-25.10. Shia Conlon, Sara Blosseville: Rawhide

Shia Conlon, Sara Blosseville: Rawhide
Avajaiset: to 15.10. klo 18–20
Aukioloajat 16.–25.10.: to–su klo 15–18
"Pyrittäessä löytämään tiensä muistin sisältöjen keskellä
(Aristoteles korostaa)
assosiaation periaate on hyödyllinen—
“siirtyminen nopeasti yhdestä askeleesta seuraavaan.
Esimerkiksi maidosta valkoiseen,
valkoisesta ilmaan,
ilmasta kosteuteen,
minkä jälkeen muistaa syksyn olettaen, että yrittää muistaa
tuon vuodenajan.”
Tai olettaen,
hyvä lukija,
että yrität muistaa syksyn sijaan vapautta,
vapauden periaatetta
joka vallitsi kahden ihmisen välillä, pienen ja villin
kuten periaatteet tapaavat olla—mutta mitkä ovat tämän säännöt?"
Anne Carson — The Beauty of the Husband
Rawhide on Sara Blossevillen ja Shia Conlonin duo-näyttely. Näyttelyä varten taiteilijat vaihtoivat kuvia henkilökohtaisista arkistoistaan ammentaen palasista Ranskaa ja Irlantia, joista he ovat kotoisin, sekä löydetystä ja arkistomateriaalista. Kuvat kulkevat heidän välillään ja keräävät uusia assosiaatioita kummankin taiteilijan astuessa toisen visuaaliseen kieleen. Syntyvät teokset muodostavat jaetun kirjeenvaihdon, jota muovaavat ystävyys sekä heidän omat tapansa tarkastella inhimillistä ja enemmän-kuin-inhimillistä maailmaa.
Shia Conlon (s. 1990, Irlanti) on Helsingissä, Suomessa asuva kirjailija, taiteilija ja yhteisöjärjestäjä. Hänen monialainen työskentelynsä kattaa valokuvauksen, elokuvan, julkaisemisen, kuvanveiston, kirjoittamisen ja arkistotutkimuksen, ja siinä tarkastellaan transrepresentaation ja historian tekemisen kysymyksiä. Hän on Trans Library Helsingin yksi järjestäjistä sekä Almanac Pressin entinen toimittaja/taiteellinen johtaja.
Sara Blosseville (s. 1994, Ranska) on monialainen taiteilija, joka työskentelee kuvanveiston, valokuvauksen ja painetun materiaalin risteyskohdassa. Maaseudullisen kulttuuriperinnön ja kyberfeministisen materiaalisen maailman lähestymistavan pohjalta hänen kiinnostuksensa kulttuuristen mediamuotojen kanssa leikittelyyn kietoutuu ruumiillisiin käytäntöihin, kuten puutarhanhoitoon, muodin uudelleenkäyttöön ja pelinarratiiveihin. Hän on Under The Leaf - Helsinki Art Book Fair -festivaalin sekä kuratoriaalisen Light-harvesting Complex -projektin toinen järjestäjä.

Kommentit